Past Presidents of the LHSCA
         
Cecil Crowley—Haynesville    1938
         
Johnny Brechtel—Warren Easton    1939
         
Alvin "Cracker" Brown—Minden    1940
         
Ellis Brown—Istrouma    1941
         
Clayton Cornish—Bossier City    1942
         
Gernon Brown—Jesuit    1943-46
         
R.S. Killen—Lake Charles    1947
         
Faize Mahfouz—Eunice    1948
         
Joe Oliphant—Minden    1949
         
William "Buck" Seeber—Terrebonne 1950
         
Billy Baucum—Springhill     1951
         
James E. Brown—Istrouma   1952
         
Jack Rowan—Byrd     1953
         
Bud Ducharme—Opelousas    1954
         
Ed McDearmont—Slidell    1955
         
George Doherty—Minden   1956
         
Jimmy Austin—Lake Charles     1957
         
Tim Moran—St. John's (Shreveport)  1958
         
Benny Ellender—Sulphur    1959
         
L. J. "Hoss" Garrett—Ruston    1960
         
C. L. Starnes—Jackson    1961
         
Elton Kelley—Minden    1962
         
Vane T. Wilson—University High   1963
         
Racer Holstead—Tallulah    1964
         
Fred Waites—Dutchtown    1965
         
Eddie Harelson—Jennings    1966
         
James E. Brown—Istrouma   1967
         
Warren Douglas—Marksville    1968
         
Leo Bossier—Woodlawn (B.R.)    1969
         
Vaughn Ellender—Sam Houston    1970
         
Lewis Murray—Bogalusa    1971
         
Johnny Buck—Kinder    1972
         
Louis E. Carlisle—Denham Springs  1973
         
Lee Hedges—Captain Shreve    1974
         
23 Gale Breaux—Cathedral Carmel 1975
         
Charlie Brown—Neville   1976
         
Jimmy Gilbert—University High    1977
         
Alton Franklin—Haynesville    1978
         
Jim Robarts—Rummel    1979
         
Bobby McHalffey-Haughton    1980
         
Pete Boudreaux-Catholic    1981
         
David Moore-LaGrange   1982
         
C. J. Alexander—Donaldsonville    1983
         
Grover Colvin—Parkway    1984
         
Charles Baglio, Jr.—Independence  1985
         
Kathy Holloway—Tioga    1986
         
B. J. Guzzardo, Jr. —Kentwood   1987
         
Carroll Delahoussaye—St. Martinville  1988
         
H. "Butch" Wax—Denham Springs  1989
         
Bob Gros—Central Lafourche   1990
         
Charles Baglio, Jr.—Independence 1991
         
Lewis Cook—Crowley   1992
         
C. J. Alexander—Plaquemine    1992
         
Tim Detillier—Lutcher    1993
         
Kirk Crochet-Loreauville    1994
         
David Currier-Kentwood    1995
         
Keith Menard—Sacred Heart, V.P.  1996
         
Butch Stoker—Alexandria   1997
         
Mike Johns—LaGrange   1998
         
Joe Kleinpter—Fontainebleau    1999
         
Randy Breaux—Central Lafourche  2000
         
Wayde Keiser—East St. John   2001
         
Don Jones—Plaquemine    2002
         
Gary Duhe—St. Amant    2003
         
Ted Nixon—Barbe     2004
         
David Swacker—St. Amant   2005
         
Don Torres-Assumption   2006
         
Myra Mansur, Episcopal    2007
         
Durell Peloquin, Eunice    2008
         
Zach Winfield, Baton Rouge    2009
         
Rory Hollier, Merryville    2010
         
Sam Messina, Loranger    2011
         
Randy Johnson, Ascension Epis.    2012
         
Gary Duhe, St. Amant     2013
         
Terence Williams, Redemptorist    2014
     
Jay Dykes, Donaldsonville   2015
     
Dwayne Thomassee, St. Amant   2016